#10yearschallenge Akımının Asıl Amacı Nedir?

Yakın zaman önce popüler olan #10yearschallenge ile asıl amaçlanan nedir?

121Hollywood ünlüleri ve sosyal medya fenomenlerinden başlatarak birkaç gün içinde milyonlarca kullanıcının katılmasını sağladıkları #10yearschallenge ismini verdikleri yeni akımın aslında görüldüğü kadar masum olmadığını ve planlı yapılan bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Şuana kadar 10 milyondan fazla insanın bu akıma katıldığı biliniyor.

Bilindiği üzere Google, Facebook gibi firmalar başta olmak üzere büyük firmalar yapay zeka üzerine uzun yıllardır çalışmalar yapıyor bununla ilgili de birçok alanda ilerleme kaydedilmiş durumda. Bu akım sayesinde yüklediğimiz fotoğraflar ile 10 yıllık süre içerisinde insan yüzünde meydana gelecek değişimleri geliştirdikleri yapay zekanın gelişiminde kullanacaklarını düşünüyorum. Yani kısacası fotoğraflarınızı kendi sunucularında kaydederek sizden izinsiz bir şekilde sizi bir deney parçası olarak kullanacaklar. Özellikle insan yüzleriyle ilgilenen Facebook için büyük bir nimet! milyon dolarlar harcasa bu kadar insandan bu kadar net örnekler alamazlardı ama birkaç yıldızı ve sosyal medya fenomenini kullanarak bunu bir akım olarak bizlere sundular ve biz de hemen o akıma katıldık eksik kalmadık neyseki!

Geliştirdikleri bu yapay zeka ile neler yapmayı planlıyorlar tam olarak bilemeyiz ancak gönüllü denekler olarak amaçlarına hizmet etmekten geri kalmıyoruz. Facebook şuanki yapay zekası ile zaten insanları büyük bir oranda tanıyabiliyor. bunu da uzun yıllar önce getirdiği “Arkadaşını Etiketle” özelliğiyle yine bizleri kullanarak geliştirmişti yani şuan herhangi bir kişinin sadece fotoğrafıyla kim olduğunu bulması hiç zor değil. Bu yeni akım ile de artık insanların 10 yıl önceki ve sonraki hallerini öğreneceğinden 10 yıl internetten kaybolsanız bile 10 yıl sonra geldiğinizde kim olduğunuzu anlaması mucize değil.

Yazıyı Facebook yapay zekasından bir örnekle sonlandırmak istiyorum. Facebook yüklenmiş resimlerin yapay zeka sayesinde resmin içeriğini okuyarak resimde ne olduğunu arkaplanda (kodlar arasında) gösteriyor tabiki bizim bilmemizi istediği kadarını gösteriyor ama gösterdiği kadarı bile bir çocuğun tarif edebileceği kadar iyi bence. Gösterdiğinden çok daha ileride olduğuna ise şüphemiz yok 🙂

Bugün ölüm yıldönümü olan sevgili Cem KARACA’nın anısına örnek görüntü olarak onun bir fotoğrafını okutalım bakalım ne çıkıyor.

cemkaraca

121

Kodlar arasında yapay zekanın okuduğu fotoğraf içeriği:  1 kişi, güneş gözlüğü ve yakın çekim

Bir önceki yazımız olan Facebook Kendine Kullanıcı Bilgilerini Paylaşma Yetkisi Verdi başlıklı makalemizde facebook, facebook bilgileri paylaşıyormu ve facebook bizi izliyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir