Kişisel Verilerinin Facebook’la Paylaşılmasına İzin Vermeyenler, WhatsApp’ı Kullanamayacak!

WhatsApp, yürürlüğe girecek yeni gizlilik ilkelerini kullanıcılarının onayına sundu. Kabul edenler için herhangi bir değişiklik yok ancak kabul etmeyenler 8 Şubat itibariyle uygulamayı kullanamayacaklar.

Sözleşmeyle Amaçlanan Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda Mark Zuckerberg, kullanıcı bilgilerinin sızdırılması ve Amerika’daki kullanıcılarını manipüle ederek seçimlere müdahaleye zemin hazırladığı iddialarıyla mahkemede ifade vermişti. Bundan ders çıkarmış olacak ki halihazırda yaptığı ve yapmayı düşündüğü şeyler için yasal zemin hazırlıyor.

Paylaşmamızı İstediği Veriler Hangileri?

  • Hesap Bilgileri
  • Mesajlar
  • Bağlantılar
  • Durum Bilgisi
  • İşlem ve Ödeme Verileri
  • Müşteri Desteği ve Diğer İletişimler
  • Kullanım ve Kayıt Bilgileri
  • Cihaz ve Bağlantı Bilgileri
  • Konum Bilgileri
  • Çerezler

Sözleşmeyi Kabul Edersek Ne Olur?

Facebook ve WhatsApp aynı kişiye ait, verilerimin paylaşılmasına izin versem ne zararı olabilir ki diye düşünmemek gerekiyor çünkü burada ufak bir aldatmaca var.

Bilgilerinizin Facebook ile paylaşılmasına izin veriyorsunuz ancak Facebook’ta kendi bünyesindeki bilgileri istediği kişilerle paylaşabilme yetkisine sahip. Yani tüm bilgileriniz tamamen onların inisiyatifine bağlı olacak.

Bugüne Kadar Verilerimiz Güvende Miydi?

Facebook, 2014 yılında 19 milyar dolar ödeyerek WhatsApp’ı satın aldı ve bugüne kadar ücretsiz bir şekilde hizmet verdi.

Peki, satın alım için verilen 19 milyar dolar ve bu devasa sistemi ayakta tutmak için devamlı yapılan harcamalar nasıl ücretsiz olabilir kulağa hiç mantıklı gelmiyor değil mi?

Aldığınız hizmet karşısında bir ücret ödemiyorsanız, ürün aslında sizsiniz!” sözü tam da bu durum için söylenebilir.

Bu hizmeti bize sunma karşılığında bilgilerimizi kullanarak/satarak kazanç sağladığı aşikâr!

Sözleşmeyi Kabul Etmeli Miyiz?

Biz kabul etsek de etmesek de zaten istediğini yapıyordu, sözleşme ile hukuki bir zemin hazırlayıp gizli kapılar ardında yaptığını daha geniş çapta yapacağını ve bu bilgileri daha çok ticari amaçlarla kullanacağını düşünüyorum.

Ben sözleşmeyi kabul etmeyip 8 Şubatı beklemeyi tercih ettim ancak o zamana kadar bir çözüm üretilmez ise şuan kabul etmeyen kitlenin bir kısmının mecburiyetten kabul edeceğini düşünüyorum.

Bu Durumdan Kurtulmanın Bir Yolu Var Mı?

Tek çözüm WhatsApp yerine alternatif bir mesajlaşma uygulaması kullanmak ancak bu baya zor bir süreç olacaktır. Çünkü birçok uygulama var bunlardan hangisine geçileceği konusunda kullanıcıların ortak bir karar vermesi gerekiyor.

Elon Musk, konuyla ilgili Twitter hesabından ‘Signal kullanın’ duyurusunda bulunmuş.

WhatsApp, Facebook tarafından satın alındıktan sonra WhatsApp’ın kurucuları gizlilik ihlallerini gerekçe göstererek istifa etmişti. Bunlardan biri olan Brian Acton, yeni bir mesajlaşma uygulaması olan Signal’i kurmuştu.

Kullanıcı gizliliğine önem verdiğini gösteren Signal, bence de yerinde bir tercih olabilir.

Bir önceki yazımız olan Instagram Fake DM (Sahte Mesaj) Uygulaması başlıklı makalemizde fake dm, instagram fake ve instagram fake dm hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir